Produkty

Oferowane przez Nas produkty pochodzą wyłącznie z naszych pasiek. Miód wielokwiatowy, mniszkowy, spadziowy, nektarowo-spadziowy, lipowy, lipowo-spadziowy oraz pyłek kwiatowy pozyskujemy głównie w pasiekach stacjonarnych, natomiast pozostałe miody uzyskujemy z rodzin pszczelich wywożonych na poszczególne pożytki. Ze względu na różnicę występowania warunków pogodowych w poszczególnych latach, jak również strukturę zasiewów w gospodarstwach rolnych, dostępność poszczególnych gatunków miodów i ich ilość w naszym gospodarstwie jest niekiedy ograniczona.

Wosk

Wosk jest wydzieliną gruczołów woskowych (12-18 dniowych) robotnic tzw. woszczarek i służy pszczołom do budowy plastrów, w których przechowują miód, pierzgę i wychowują młode pszczoły.

Wosk składa się z ponad 200 substancji chemicznych, głównie estrów powstałych z kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi. Stanowią one ok. 75% wosku pszczelego. 11-17% stanowią, węglowodory, 12-16% to wolne kwasy tłuszczowe, a reszta to barwniki, substancje aromatyczne, alkohole, biopierwiastki i inne. Topi się przy temp. 62-72 st.C.

Wydzielony na powierzchni odwłoka pszczoły ma barwę białawą i jest nieco przeźroczysty. Ciemniejsze zabarwienie wosku plastra spowodowane jest domieszką kitu pszczelego oraz zanieczyszczeń. W miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemnożółtą, a nawet ciemnobrązową.

Przez pszczelarzy wosk jest głównie wykorzystywany do produkcji węzy pszczelej ( zaczątków plastra pszczelego) i do produkcji świec woskowych. Poza tym ma szerokie zastosowanie w przemyśle.

“Jeśli podoba Ci się strona Beskidzka Barć, powiadom o niej stwoich znajomych, Polub Nas.”

Copyright © 2024 Beskidzka Barć | Design by Studio Reklamy LaserPrint